W poszukiwaniu inspiracji do kolejnego testu udaliśmy się do sklepów z nietypowymi gadżetami. Naszą uwagę przykuły różnorodne pendrive, które mogą być idealnym prezentem lub po prostu dodatkiem do codziennego życia pozwalającym się wyróżnić. Jak kształtuje się ten rynek?

Rodzaje i ceny

Nie spodziewaliśmy się nawet, jak bardzo zróżnicowany jest ten rynek. Decydując się na różnego rodzaju pendrive natrafiliśmy na modele stylizowane na postacie z bajek i gier komputerowych, na między innymi produkty wyglądające jak kluczyki do znanych modeli samochodów. Oprócz tego bardzo wiele było imitacji potraw i napojów. Różnice w cenach między tymi designerskimi produktami a tymi, które po prostu mają spełniać swoje zadanie nie przekraczały trzydziestu procent.

Sklep komputerowy czy zgoła odmienny?

W sklepach komputerowych rozpiętość w cenie była znacznie większa. Wybór był przy tym znacznie mniejszy. Odwiedzając natomiast popularny chiński market natrafić mogłyśmy na modele nieco gorzej wykonane, ale w cenach nawet niższych niż te surowe stylistycznie produkty przeznaczone tylko do przenoszenia danych. W rozbudowanych sklepach księgarskich i papierniczych był natomiast najlepszy stosunek wyboru do jakości i ceny. Dlatego też szczególnie polecamy ten rodzaj zakupów.

Jakość i szybkość.

Niestety na próżno w tym segmencie szukać przenośnych urządzeń obsługujących standard USB 3.0. Większość obsługiwało jedynie 2.0 i to w całkiem przeciętnej prędkości. Jednak nikt nie kupuje designerskiego pendrive po to, by ekspresowo przenosić nim wielkie ilości danych. Zwykle kupuje się te o maksymalnej pojemności 16 GB.